Jump to content
Annons

Recommended Posts

Annons
Postat (redigerat)

Zoom H2 är i första hand en portabel inspelare, medans Samson CO3U är en USB-mikrofon.

Alltså, Samson måste du kopplar in i din dator för att spela in med, Zoom spelar in på SD-kort. Tror även den kan användas inkopplad till datorn dock.

Redigerat av Lejnoss
Postat

Jo, det känner jag till. Jag undrade mest vilken som var bäst, som mikrofon.

Tack för ditt svar, förresten!

Postat (redigerat)

De passar bra till olika saker. Vill du spela t.ex. först sång, sedan gitarr och så vidare, ett i taget så kommer Samson-micken fungera bättre. Zoom H2 är mer ett smidigt sätt om du skall spela in allting live - sång och gitarr, eller varför inte hela bandet - med micken en bit ifrån.

Men vill du göra mer seriösa inspelningar skulle jag nog rekommendera dig att titta på ett ljudkort och en mick, då USB-mikrofoner tenderar att strula.

http://www.thomann.de/se/studio_projects_b1.htm

Redigerat av Lejnoss
Postat

Okej. Jag kommer att spela in alla instrument separat, så då kanske Samson-micken är bättre lämpad. Tusen tack för ditt svar, det var precis vad jag ville veta.

Och en vacker dag ska jag definitivt köpa riktiga grejer.

Postat

Är det förresten någon som äger/har ägt en Samson C03U så får ni gärna beskriva den. Är t.ex. nyfiken på om den kan spela in bas på något vettigt sätt.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.