Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Idag har jag hjälpt ett par bekanta med att föra över ett par gamla låtar från stenkakor via en skivspelare som har inbyggt usb-ljudkort. Spänningen från skivspelaren går dock via vanligt 230V.

Datorn som är en bärbar går inte att använda vid inspelning av materialet med nätadaptern inkopplad eftersom den blir brumljud vid inspelningen. Varför? Adaptern är ju ojordad så det ska inte ha någon betydelse egentligen.

Som tur var går det att köra på enbart batteri, men det är ingen höjdare om man har glömt att ladda batteriet. Har ni varit med om något liknande?

Annons

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.