Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej.

Om jag spelar in lite gitarr med Guitar Rigs egna inbyggda inspelnings-funktion, går det då att i efterhand ändra det inspelade ljudet? T.ex. byta förstärkare till någon annan, och sedan lyssna på det?

Har inte hittat någonting om det, men jag har fått för mig att jag läst det någonstans.

  • 3 veckor senare...
Annons
Postat

Hejsan! Jag kan bara berätta från mina egna erfarenheter när jag testade GR4.

I Guitar Rig 4 finns det 2 "tapes", ena kan du ladda en ljudfil från datorn i t.ex. backingtrack o sedan spela upp. Den andra (nedre) kan du spela in det du spelar. Du kan även spela in gitarr på den förstnämnda men här är det så att det du spelat in ändras om du byter stärkare, effekter etc. Vilket borde va svaret på det du undrade.

Mvh Musician23

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.