Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej!

Om en nybörjare spelar gitarr uppochner. (som hendrix spelade alltså) Är det då nån nackdel med det?

Finns det ackord som man inte kan ta tex? (barré osv)

Annons
Postat (redigerat)

Hendrix spelade inte "upp och ner", han vände stratan åt vänster, men strängade den tvärtom.

Alltså hade han låga E-strängen högst upp, precis som på en vanlig högerfattning. Så nej, det

innebär ingen nackdel att lira som Hendrix (alltså åt vänster). Att däremot vända guran upp och

ner så strängarna hamnar i "fel" ordning borde krångla till det lite när det kommer till att tillgodogöra sig tabs o. dyl. Annars borde det väl i teorin fungera lika bra trots att man måste invertera samtliga grepp. Om detta gissar jag dock bara, ty jag spelar med vanlig högerfattning.

Redigerat av AnthonyS
Postat (redigerat)

Har en bekant som lirar och har lirat i några rätt stora metalband och som är högerhänt men tog ut sina första ackord med gitarren uppochner på det sätt aom du beskriver... Sen fortsatte han spela så för att han blivit van vid det. Så det går uppenbarligen alldeles utmärkt.

Redigerat av lundberg
Postat

vet också nån som spelade upp å ner

han fick ju göra om hur han tog vissa ackord - lite krångligt först kanske men han fick ju också en något annorlunda klangbild än andra genom det

Postat

Verkar jobbigt

upsidedown.jpg

Postat

Hej!

Om en nybörjare spelar gitarr uppochner. (som hendrix spelade alltså) Är det då nån nackdel med det?

Finns det ackord som man inte kan ta tex? (barré osv)

En nackdel är ju att man har svårare att komma åt de, kanske 6-7 högsta banden.

För de som är vänsterhänta och vägrar lära sig spela på högergura, finns det ju vänstergitarrer, men jag gissar på att du redan visste det. 🙂

Postat

Som vänsterhänt så började jag själv spela "upp och ner" på farsan gamla greco. Jag spelade så några år och det händer att jag gör det idag med, då man inte stöter på så många v-guror. Även om jag inte behärskar en höger på samma sätt som en vänster så gillar jag att spela på en höger. Men visst det finns många nackdelar gällande höger gitarrer i mitt fall. Då jag vänsterfattar den så får jag ju urskärningen (efter 12:e bandet) uppåt. Plus att det är lätt att komma åt volym och tone rattarna med armen eftersom även de hamnar uppåt.

Men när jag inte finner inspiration på någon av mina vänster så kanska jag finner något nytt på min höger, vilket kan resultera i något som jag sedan tar med mig till vänster. Så det finns även fördelar med det.

Postat

Finns det ackord som man inte kan ta tex? (barré osv)

Vissa ackord blir lite svårare att ta men det är en övningsfråga

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.