Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej!

Jag har en liten fråga, eller den är väl kanske inte så lite. Jag undrar hur ni gör ni mixar? Jag har haft lite olika sätt att mixa på sen jag började göra musik. Nyligen fick jag höra att man behöver tex inte bry sig om kanalerna peakar? Utan endast master kanalen, stämmer de? Det kan ju lätta på vissa sätt men du blir det att man får sänka master kanalen så mycket så limiterna får jobba så hårt.. Har kollat igenom flera videos på hur "proffs" gör det. De trycker inte upp ljudet nå speciellt mycket på kanalerna, iaf av vad de visar. Men då undrar jag hur de får upp nivån sen? Om man trycker upp på mastern sen istället låter det inte heller bra..

Hoppas någon förstår..

Annons
Postat

Ju mer jag jobbar med moderna DAWs ju mindre tittar jag på VU-meters. Använder nästan enbart mina öron numera.. Och bra avslöjande monitorer (har blivit prisvärda dessutom så)..

Har erfarenhet av mixning och mastering sen mitten av 80-talet och då var det en annan sak.. Bandmättnad,magnetisk hysteres och bias och elände.. Som tur var slipper jag det med digital mixning.. Tips dock! I inspelningsprocessen och mixningen kör jag ALDRIG med mindre än 24 bitars upplösning (internt i DAW-mjukvaran borde det bli 32 bit floating point så det är gott om headroom) 😄 Take care!

Postat
Nyligen fick jag höra att man behöver tex inte bry sig om kanalerna peakar? Utan endast master kanalen, stämmer de?

Om man inte kör med uråldrig programvara kan man i princip blåsa på hur högt man vill på kanalerna och sänka på mastern, ja. Men det blir lätt ohanterligt, det ser fult ut och du kommer få utskällningar för att det är oproffsigt.

Postat
det ser fult ut

Ja visst, för helvete! Är det för någon anledning man bör undvika kanaler som klipper, så är det för att det ser fult ut.

Postat
Ja visst, för helvete! Är det för någon anledning man bör undvika kanaler som klipper, så är det för att det ser fult ut.

Men det är ju ingen som ser hur jag mixar 😎

  • 2 veckor senare...
Postat
Men det är ju ingen som ser hur jag mixar 😳

Nej precis 😄 om ni vill se mina projektfiler kommer ni inte förstå någonting. Tex. heter en synth "sdifsdf". Men om det får er att känna er proffsiga genom att döpa era instrument på italienska, then do so 😄

Postat
Nej precis 🙂 om ni vill se mina projektfiler kommer ni inte förstå någonting. Tex. heter en synth "sdifsdf". Men om det får er att känna er proffsiga genom att döpa era instrument på italienska, then do so 🙂

Frågan är väl om du får en bra överblick när du bestämmer dig för att öppna upp projektet om några år och inte har alla fina bokstavskombinationer färskt i minnet 😉

Postat
Frågan är väl om du får en bra överblick när du bestämmer dig för att öppna upp projektet om några år och inte har alla fina bokstavskombinationer färskt i minnet 😉

Du, det är det värt! Ibland håller jag på med ett projekt och så en kvart senare har jag inte en aning om vad "Axel von Lübensteck" är för spår 🙂 Men det är så oinspirerande när alla spåren heter "gitarr 1" och "pianokomp".

Postat

Brukar kunna bli ett snabbt finger över tangentbordet från vänster till höger också 😉

Ibland till och med från höger till vänster!

Postat
Du, det är det värt! Ibland håller jag på med ett projekt och så en kvart senare har jag inte en aning om vad "Axel von Lübensteck" är för spår 😄 Men det är så oinspirerande när alla spåren heter "gitarr 1" och "pianokomp".

Blir oftast så för mig men ibland när jag får till saker som liknar andra artister då brukar jag döpa de dem. Sean Tyas Smash Effect tex 🙂

Postat
Frågan är väl om du får en bra överblick när du bestämmer dig för att öppna upp projektet om några år och inte har alla fina bokstavskombinationer färskt i minnet 🙂

Jag har ett väldigt bra minne så det är inga problem för mig 🙂 glömmer jag något blir jag lätt påmind om det.

Postat
Blir oftast så för mig men ibland när jag får till saker som liknar andra artister då brukar jag döpa de dem. Sean Tyas Smash Effect tex 🙂

HAHAHAHA xD minns du überclap? 🙂

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.