Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Jag håller på och inreder mitt lilla inspelningskyffe, den före detta familjebastun. Som arbetsbord har jag valt att använda ett hörnskrivbord, med fast monterad bokhylla i vinkel. På utsidan av bokhyllesidorna har jag monterat extrahyllor, på konsoler isolerade med gummibussningar. På dessa hyllor har jag ställt mina referensmonitorer, ett par M-Audio BX5a.

Varje högtalare spelar alltså i 45 graders vinkel framifrån in mot mina öron, och de hamnar bra nära, typ nån dryg halvmeter från skallen bara. Frånsett den uppenbara faran att spela för högt och skada hörseln, finns det några andra uppenbara fallgropar med detta sätt att ordna sin lyssning? Ska tillägga att stereobilden är nästan sjukt bra, till och med överlägsen hörlurar.

Annons
Postat

Hej på dig!

Vad jag skulle testa ordentligt är basåtergivningen. Om jag förstår din uppställning rätt, ökar risken att ditt ljud kommer att låta bas-fylligare än om du skulle ha en mer vanlig placering. Om det blir så, kanske du mixar ned basen för mycket så att din musik låter lite för tunn i andra system. Jämför med provisoriska högtalaruppställningar och med att köra några testspår i olika anläggningar. Har du kalibreringsmöjligheter på monitorbasarna, kan du i oc hför sgi också kompensera för rätt mycket extra mullerbas.

Det också med din uppställning kanske bli så att du i ditt inspelningsprogram behöver kompensera för hur ljudenergin fördelas vid panorering av ljud så att det inte blir ett "akustiskt hål" i mitten av ljudbilden på andra anläggningar (eller blir det tvärt om, en "ljudpuckel"?).

mvh Fredrika

Postat
Frånsett den uppenbara faran att spela för högt och skada hörseln, finns det några andra uppenbara fallgropar med detta sätt att ordna sin lyssning?

två

du riskerar att hamna innanför "triangeln"

du riskerar få en för bred stereobild

Postat
två

du riskerar att hamna innanför "triangeln"

Du menar att högtalarna spelar "bakom huvudet"?

du riskerar få en för bred stereobild

Okej - kan tänka mig att det kunde leda till att man exempelvis fegar ur vid panoreringar, eller underdriver stereoeffekter. Eller tänkte du på något annat?

Tackar för synpunkterna! 😲

Postat

Gäller samma regel med monitorer som med hemmabio/stereo att det ska vara en liksidig triangel i avstånd högtalare - högtalare - huvud?

Postat
Gäller samma regel med monitorer som med hemmabio/stereo att det ska vara en liksidig triangel i avstånd högtalare - högtalare - huvud?

Yes, och glöm inte väggarna.

Postat

Ok...tack för infon!

Postat
Du menar att högtalarna spelar "bakom huvudet"?

Okej - kan tänka mig att det kunde leda till att man exempelvis fegar ur vid panoreringar, eller underdriver stereoeffekter. Eller tänkte du på något annat?

Tackar för synpunkterna! 😳

du har förstått precis vad jag for efter 😲

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.