Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Halloj!

Har äntligen fått igång Pro Tools 7.4 på burken här hemma. Allt funkar klockrent, Mitt DM5 spelar Addictive Drums galant osv. Det som inte är så värst imponerande är den analoga signalen in från gitarren via mixerbordet och in i datorn. Så fort jag trycker på knappen R hörs en signal i lurarna gradvist ökande till olidelighet. Vad kommer detta sig? Ljudkortet är ett Audiophile 2496.

//Daniel

Annons
Postat

Plockar du kanske ut ljudet från datorn in på mixern också? I så fall kommer den ju loopa tillbaka in i ljudkortet och ut igen osv osv osv

Sätt ditt utljud från datorn på tex Tape in istället för en vanlig line in så slipper du det.

Postat

Suveränt! Tackar så mycket. Kikade lite på inställningarna i datorn. Där hitade jag inget felaktigt. Kollade över knapparna på mixern, och där var en liten knapp intryckt. "CD/Tape to mix" stod det på den. FIXAT!

Tack igen!

Daniel

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.