Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Just nu håller jag på att, försöka, lära mig typisk folkfinger picking. Men det blir väldigt otight. Jag är rätt ovan att spela med både lång- och ringfinger. Hur ska jag göra för att få en jämn rytm? Finns det någon bra övning, att man använder ett finger i taget för att få in rätt rytm i det fingret. eller bör jag spela med hela handen?

Annons
Postat

Lika bra att öva med hela handen direkt. Skit i att byta ackord, sätt igång metronomen, ta ett ackord (eller bara lösa strängar) och öva tills det blir tight.

Börja med den enkla p i m a p i m a p i m a osv.

P = tumme

I = pekfinger

M = långfinger

A = ringfinger

Postat

Hej

Ja du. Det finns säkert jättemånga namn på olika pickingstilar och jag har testat att försöka lära mig flera. Det som till slut fick det att börja funka någorlunda var när jag skulle lära mig några Eva Cassidy-låtar. Så mitt tips är: Leta upp några låtar du gillar och försök lyssna/härma/planka så gott det går. Öva långsamt och med foten stampandes i lagom takt eller till metronom.

Sen finns det säkert nån på youtube som kan visa också. 🙂

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.