Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat (redigerat)

AcmeBarGig har förliden vecka gett ut 7(!), gitarrförstärkarpluggar, nu 8!, som mer än matchar alla jag provat både ljudmässigt och utseendemässigt. Dessa är inspirerade av klassikerna påstår företaget, men är inga exakta kloner. De finns att hämta på www.acmebargig.com. Detta är förstärkartoppar så de behöver en högtalarkabinettsimulering, till exempel LePous LeCab som finns att hämta gratis på www.lepouplugins.blogspot.com.

AcmeBarGig utlovar inom kort en lika massiv utgivning av heavy-metallförstärkare, och när man ändå är där kan man kolla upp deras övriga, i mitt tycke, spÄnnande pluggar. Bland annat deras fantastiska Redshift Picup replacer, som faktiskt verkligen fungerar. Allt gratis än så länge - men nog vore det värt att betala för...

Redigerat av Olsberg
Annons
Postat

Jag tackar för tipset/tipsen. Jag har provat, bra grejjer!

Notis: Det kan vara en tillfällighet, men vid ett tillfälle så kraschade Sonar med felmeddelande från en Acmeplugg.

tjing

DieHard (oregistrerad)
Postat

Jäpp. Man kan inte förvänta sig att gratispluggar gjorda av dem som enbart själva kör pc ska göra macversioner.

Postat
Jäpp. Man kan inte förvänta sig att gratispluggar gjorda av dem som enbart själva kör pc ska göra macversioner.

jaja, point out the obvious 🙂 Självklart är det så. Jag uttryckte snarare min frustration över att många av alla spännande gratisalternativ är för pc endast.

Hur funkar denna då? Får man lite recensioner ☺️

DieHard (oregistrerad)
Postat
Hur funkar denna då? Får man lite recensioner ☺️

Vilken av dem? De har ju flera gratis. Men jodå de jag har testat funkar bara bra.

DieHard (oregistrerad)
Postat
Det går att konvertera.

Till vad då? Jesus?

Postat (redigerat)

Det jag har testat av pluggarna, mest peckerhead Brain2 och knucklehead, har varit toppenhejsan, men för att riktigt pröva ut dessa åtta pluggar, med kabinett som passar, behöver jag rätt mycket tid. Den här killen visar på en av pluggarnas möjligheter

.

Jag törs nog lova att dessa pluggar, med lite arbete, är lika bra som det man köpt. Så sjukt är det. Jag fattar inte hur gratis kan vara lika bra, det är något skumt nuförtiden.

Edit: Här har en kille jämfört dessa pluggar, iofs en metallare, men jag tycker han förmedlar den generella skillnaden på pluggarna rätt tydligt.

Redigerat av strolf

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.