Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Tjenixen!

Jag har en Washburn Elakustisk gura som har bestämmt sig för att sluta låta. Tidigare har jag haft problem med att det är väldigt låg utsignal, men nu är det ingen signal alls. Självklart har jag bytt batteriet (två gånger!) och provat med två olika preamps men jag får fortfarande inget ljud. Finns det nåt enkelt sätt för mig att fixa guran eller är det bättre att lämna in den?

Tack å bock!

Annons
Postat

Vänta nu.. Elakustisk gura .. Hmm vad är det??? Menar du att du har en akustisk gitarr med en mic som ska ta upp soundet.. Kan det vara så att du behöver byta batteri i micken till den, eller ??? 😄

Postat
Vänta nu.. Elakustisk gura .. Hmm vad är det??? Menar du att du har en akustisk gitarr med en mic som ska ta upp soundet.. Kan det vara så att du behöver byta batteri i micken till den, eller ??? 😉

Om du hade läst mitt inlägg ordentligt ser du att jag redan har bytt batteriet flera gånger...

  • 3 månader senare...
Postat

kan vara att nån av polerna är paj vid ingångsjacket, skruva upp och löd om bara 🙂 om det nu är felet annars vet jag inte, lämna in annars.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.