Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

TJena! NU e de så att jag letar efter ett trumprogram i stil techno trummor och som har subbas ljud. Jag är verkligen inte kunnig på den fronten, spelar vanligtvis in metall me Ezdrummer men vill ha ett annat program för att kunna exprimentera. Så alltså undrar jag fall den finns nått bra trummprogram som funkar som ez drummer men som har techno liknande trummor och subbasar, har ingen anning va de e för program de som spelar in techno och liknande använder lirar som sagt metal annars. Finns det?

/Robert

Annons
drloop (oregistrerad)
Postat (redigerat)

Jag laddade precis hem Rebirth som har Roland 808 och 909 trummaskinerna med i paketet.

Du kan styra Rebirth via Rewire eller programera trummorna på klassiskt trummaskin vis, det blir mer techno om du kör stepsequensern i trummaskinen 😆

Jag hade glömt hur ball 808 är, subbaskaggarnas moder.

Rebirth hittar du gratis här: http://www.rebirthmuseum.com/

Dessutom får du med två 303 bassyntar i paketet.

Kort sagt Rebirth är värt varenda spänn!

Redigerat av drloop
Postat

Groove agent har ju alla typer av trummljud och takter. har bara 1:an och det är ju inne på 3:an nu men det finns ju en del techno ljud.

Addictive drums har också nått sånt.

  • 2 veckor senare...
Postat

HUr lätt arbetade är de programmen? Jag vill ha ett som funkar lika lätt som ez drummer där jag bara behöver skapa en midifil och lägga på rätt trumma så spelar den efter det?

Postat

Grymm sida de där. Fanns massa fina subbas. Du beskrev typ grund tanken bakom allt att ja ville de till breaks och sånt =P fast även ett program för att kunna exprimentera med andra trummljud. Skulle vilja ha ett bas program också med tunga basar. NÅtt bra tips på lättarbetat grymmt basprogram?

Postat

Du kopplar Reason till det programmet du använder så att du kan styra Reason från ditt program. Alltså kan du använda ljuden från Reason men programmera allt i ditt program.

Postat (redigerat)

Jag säger bara Stylus RMX.

Goa grejer för elektronisk musik

Edit:

Och för basar säger jag Trilogy.

Och nej, jag jobbar inte för spectrasonics 😄

Redigerat av johahl
Postat

Här kommer lite intressanta länkar för dig kanske. Några är redan inlagda i denna tråd men tänkte samla ihop några + några av mina egna 🙂

http://www.majken.se/content/blogsection/3/9/ (majken.se gratis plugin tex en trummaskin)

http://www.breakbeat-paradise.com/samplesite/bb_bass.php (breakbeats i olika stilar tex house )

http://kunz.corrupt.ch/?Products:VST_TAL-BassLine (gratis bas synt med enkel arpeggiator)

http://www.rebirthmuseum.com/ ( kloner på Rolands 303 bassynt och 808 trummaskinen samt 909,gratis )

http://www.zero-g.co.uk/ (bra loopar men dyra)

http://www.dancemidisamples.com/ (suveräna loopar till billiga priser)

http://free-loops.com/download-free-loop-3987.html (bra gratis av loopar,program,vst mm )

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.