Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Har en etta på 42 kvm i en byggnad som är väldigt lyhörd. Min fråga är om det går att bygga en liten studio, eller rättare sagt "skriklåda" där man kan spela in hiphop och sång, tänker mig en garderob på 100x60cm (BxD) som nog går att hitta billig på Blocket eller liknande. Skulle det bli en dyr historia eller kan man komma undan billigt?

Jag har vänner och bekanta i byggbranschen som säkert kan hjälpa mig med själva byggandet men hur mycket kan det gå på när jag köper material osv? Gärna billigt, och det behöver inte vara någon total ljudisolering, bara grannarna inte blir störda. Kan tilläggas att man kan höra folk tala normalt genom väggarna.

Är garderoben för liten kanske? Halva garderoben (min tanke var vänster sida (ca 30-50cm)) består av utrustning som stativ med mikrofon medan den andra halvan är till för att stå i.

Funkar det? Tips? Länkar?

Annons

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.