Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

hallå! de är så ja har stora problem med mina inspelningar. Mina studio grejor är lexicon omega ljudkort och LTO 8 channal mixerbord å Mic studio project b1.

Först å främst så är det litte brus som ja jobbar på att minska ner på som är ganska svårt för då blir volymen så låg och då när man höjer max på pogramet blir ljudet litte distat. har nyligen köpt mixerbord de är svårt att få till ljudet som man vill ha det.. är det mixern som är felet eller något annat

Annons
Postat

hm.. mkt svårt att dra några slutsatster från det du förklarar....

Generellt gäller att du har så hög volym som möjligt genom hela kedjan.. Alltså så starkt som möjligt in i micken. Sen så stark gain på preampen som är möjligt(utan dist). Samma starka volym gäller även ut från mixern in i AD-omvandlaren(ljudkortet).

Om det fortfarande låter brusigt och kass när du ställt nivåerna på detta sätt är det antagligen något som är skumt...

Postat

okej men de ja gör är att ja har kanske 10 db på micen och typ nästan max på mixern ja minskar ner volymen tills de blir mindre brus. men om ja skulle ta bort eq på mixern så skulle ju bruse försvina helt men då blir rösten så mörk..

Postat
men om ja skulle ta bort eq på mixern så skulle ju bruse försvina helt men då blir rösten så mörk..

Skippa eq:n vid inspelning och lägg på någon annan eq som inte brusar vid mixning?

Postat (redigerat)
de finns ju volym på micen och där har ja ställt in på 10 db och mixern har ja på hälften

Och där har vi ditt problem.

-10dB är ett dämpfilter som sänker signalen med 10dB vilket garanterat skapar bruset då mixerbordets preamp får förstärka mer än vad som är nödvändigt.

Alltså ökar det inte signalen i volym utan sänker den.

Sätt reglaget på 0 på miken (alltså längst upp) så ska du få bättre signal med mindre brus! 😕

Redigerat av lavrell
Postat
nu har ja 0 på micen det blev bättre 😳 men om man har för mycket på mixern bli ljudet skit distat

Det är helt naturligt eftersom signalen då slår över och distar 😄

Strunta i hur mycket du behöver gaina på mixerbordet utan fokusera på ifall det är bra ljud och att du får bra signal in i datorn.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.