Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

😄 Vilket program kan bäst kombinera funktioner som multikanalsinspelning, alltså flera kanaler simultan inspelning i kombination med smidig användning av audio, dvs klipp & klistra färdiga wav-filer...??

Använder nu Magix music maker 2003, det funkar ok, men jag saknar just möjlighet att lira in trummor på typ 6 kanaler. Det vore skoj.

Annons
Postat

Spontant skulle jag svara Cubase, även om jag inte använt programmet just så (multikanalsinspelning).

Jättebra vad gäller klipp-å-klistra i wav-filer, finns massor av finfina funktioner...

Postat

Adobe Audition 1.5!

Helt klart det smidigaste och mest lättarbetade program jag har stött på för såväl multikanalinspelning som redigering 😄

Postat
Spontant skulle jag svara Cubase, även om jag inte använt programmet just så (multikanalsinspelning).

Jättebra vad gäller klipp-å-klistra i wav-filer, finns massor av finfina funktioner...

Jag själv skulle också välja Cubase.

Jag har dock bara använt det till multikanalinspelning, där det funkar hur fint som helst.

Klippa och klistra har jag aldrig testat i större skalor.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.