Jump to content
Annons

Recommended Posts

Annons
Postat

En kanal utan ett spår kopplat till sig, kan man säga.

Aux kanaler alltid är "öppna" för in-ljud till skillnad från vanliga spår som måste rec-markeras för att ljudet ska gå in, men du kan heller inte spela in på aux spår.

Används, som "Kryckan" säger, ofta som reverbkanaler t.ex. eller om du vill skapa en sub-mix (mix i mixen) för ex. trumpaketet eller kanske för medhörning till musiker.

På varje kanal i mixern finns det också aux send (under insert) där ljudet kan tappas av t.ex. till ditt aux spår. Du kan också välja att skicka ljudet till aux bussen via den vanliga utgången och då går inget ljud vidare till master, allt till ditt aux kanal.

  • 2 veckor senare...
Postat (redigerat)

Kanalen Aux kan brukes til så mangt, men når du bruker den som en Aux retur, er det på samme måte som man bruker auxreturer for å ta imot lyd fra eksterne effekter på miksere når man gjør lyd på konserter.

Når jeg kjører klang og ekko på et prosjekt kjører jeg det alltid som aux, fremfor å inserte det på kanalen.

http://bildr.no/view/28049

Redigerat av Aslak

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.