Jump to content
Annons

Alesis M1Active 520/620 Eller Phonic P5A/6A


Recommended Posts

AuDiOToNiC (oregistrerad)
Postat (redigerat)

vilka av dessa är bäst för dj mixning..520/P5A Kostar 2495:. paret.620/p6A runt 3500:-

www.halmenmusik.se

Är ganska ny inom det här me monitorer så 3500 kr är max för ett par hyffsade monitorer.?? Har ni lite goa tips o råd! 😲

Har beställt ett par Alesis M1Active 520 ganska nyss! tycker de låter hyffsat bra men tror kan få bättre för dessa pengar eller??

väntar hem dem nu bara!

Redigerat av AuDiOToNiC
Annons
Postat

Har inte koll på DJ-mixning. Antar att om du ska mixa klubbmusik vill ha mycket bas. Då bör du nog skaffa dig en sub eller lite större lådor.

Har hört mycket gott om Phonic. Jag har själv jobbat mycket med Phonics P8A. Jag vet inte om det berodde på att de var skumt inställda på baksidan eller rummet vi var i, men jag tyckte de var ganska svåra att mixa i. Men monitorer är ju en smaksak.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.