Jump to content
Annons

Recommended Posts

Annons
drloop (oregistrerad)
Postat

Du skall nog inte pröjsa mycket för denna programvara.

Jag skulle nog lägga stålarna på Cubase SE eller liknande

Du har ingen support på Logic...

Postat

Logic 4.x är riktigt riktigt gammalt och eftersom programmet inte längre stöds för PC kan du inte göra några uppgraderingar mer än eventuellt till senaste 4.x-versionen om den nu finns kvar på någon gammal bortglömd emagic-server.

Får du progget för en hundralapp så är det värt pengarna. Knappast annars.

Postat

Finns det ingen crossover-rabatt längre? När Logic upphörde till Windows fanns det möjlighet att byta till logic på mac för ett bra pris. Samtidigt erbjöd Steinberg Logic-användare att byta till Cubase för ett bra pris. Om något av erbjudande fortfarande finns kvar så borde det höja värdet på Logic 4.x

Det är ett bra program, skulle föredra det framför ett enklare Cubase av den anledningen att det redan då fanns en del bra pluggar i Logic och att programmet är mer flexibelt och hanterar fler pluggar per kanal än enklare moderna versioner av Cubase.

Postat

Tack alla hjälpsamma teknikkunniga för alla synpunkter

är det ngn som koll på om sounddiver emagic har samma begränsning vad gäller PC som Logic

häln

pianonisse

Postat
Tack alla hjälpsamma teknikkunniga för alla synpunkter

är det ngn som koll på om sounddiver emagic har samma begränsning vad gäller PC som Logic

häln

pianonisse

SoundDiver är tyvärr nerlaggt och finns inte längre varken till PC eller Mac.

Burnin Sven (oregistrerad)
Postat

Dom sista två versionerna för PC dvs. 5.2 och 5.5.1 är kanonbra program kort sagt, svåra att få tag på lagliga versioner av bara. Såg ett Logic 4 på MM:s annonsavdelning för en tusing. Tror inte man kan köra VST och sånt på 4:an men vet ej 100%, det går däremot utmärkt på 5.2:an.

Göran

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.