Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Är inte den så vanliga ADSR-modellen ett rätt ologiskt sätt att styra envelopen på egentligen? Jag menar - A står för attacktiden, D står för decaytiden, R står för releasetiden - men S står för sustainvärdets nivå! Skulle det inte vara mer logiskt att placera ASR tillsammans (eftersom de justerar samma sak, tid) och sen ha två reglage vid sidan av som styr värdet på D resp S?

Vet nämligen att detta var en sak som förvirrade mej mycket i början, och det är säkert många som programmerar enveloper mer på trial-and-error än på att de vet vad som kommer hända med ljudet.... eller?

Annons
tsmalmbe (oregistrerad)
Postat

Intressant frågeställning. jag har för mig att det har att göra med de komponenternas naturliga fysiska egenskaper som man gör detta envelope med att det blir så. Ologiskt? Kanske det. Men nu har världen inte alltid varit digital.

Har jag helt fel, så deleterar vi det här inlägget senare .. =)

Postat

Som tsmalmbe säger så kommer det nog från de gamla analoga syntharna, speciellt de modulära. En analog ADSR är en enhet där potentiometrarna som styr värdena är en del av samma krets. Att det sen inte är ADR-S eller dyligt är nog för att det ändå är rätt logiskt om man ser till hur signalen påverkas på tidsplanet.

Postat

Nja, du har en poäng, men jag tycker det hamnar i kronologisk ordning nu.

Först kommer attacken A.

Sedan kommer decayen D.

Sedan hamnar man på sustainvärdet S.

Slutligen, när man släpper tonen, används releasevärdet R.

A,D,S,R.

// David

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.