Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Nu har min kära bärbara gett upp, och jag har kommit fram till att det är grafikkortet som har lagt av. Windows startar och man hör ljudet, men skärmen är svart. Innan den la av helt provade jag att koppla på en extraskärm, och det var samma fenomen som när ett grafikkort håller på att gå sönder, flimmer och svartskärm.

Jag har varit med om det på den stationära tidigare, men då är det ju ett mindre problem.

Är det någon här på forumet som har bytt grafikkort på sin bärbara, antingen lämnat in den eller meckat själv?

Datorn är en Compac presario x1000

Annons
tsmalmbe (oregistrerad)
Postat

Grafikkorten är integrerade på moderkortet. Med en dockingbay kan man nångång rädda situationen, men oftast använder dom också samma grafikkort.

Slutsats: För apparaten till servicestationen.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.