Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Får en massa knaster i Cubase SE3 när jag använder rgc:audio sfz. Har testat olika sample buffers och så vidare, rätt drivrutiner aktiverade. Annars funkar det finfint (övriga plug-ins och med ljudspår), men inte med denna vsti plugin. Någon som varit med om liknande eller har nån lösning på problemet?

/johan

Annons
Postat

Kryssa bort "Multiprocessor" rutan som du i hittar i Devices - Device Setup och se om det gör någon skillnad.

/Majken

tsmalmbe (oregistrerad)
Postat

Detta gör det alltid med flere än 1 instanser. Jag brukar använda en plugin i gången, och frysa spåret, och sen ladda in nästa. Works for me.

(problemet är alltås då när man spelar upp från flere instanser tillika)

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.