Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Har en sampling som jag kör i NN19 som låter i knappa 2 bars.

Problemet är att i loopen jag jobbar på nu är 4 bars och de resterande barsen blir rätt tomma på något vis.

Kan man typ eka ut samplingen så att den vish-voshar in lite. Typ ekar ut, fast ändå inte. Typ så att den "läcker" igenom?

Andra tips på att få det att inte låta lika dött tas gärna emot också 😉

Tack på förhand!

Annons
Postat (redigerat)

Delay? Reverb? Lång release på amplitudenvelopen?

Redigerat av cm0s
Postat (redigerat)

Tack för svar!

Har testat med delay och reverb och jag tycker samplingen helt tappar sin tajthet. Förståligt förståss, men så vill jag inte ha det. Själva samplingen ska vara intakt men det ska "eka"/läcka efter.

Finns det inget annat sätt?

Redigerat av oheimeryd
Postat

Ha reverbet/delayet avstängt och aktivera det innan sista tonen spelar, så kommer den ekas ut.

Postat

Ska det vara repeterande läck eller enbart som en naturlig utklingning av sista tonen /erna?

.. efter 10:e gången jag läste det du skrivit tror jag också på cm0s tips.

Postat (redigerat)

Kör samma sampling på en egen kanal på mixern och sätt den delay och reverb du vill ha, aktivera/höj upp volymen när det är dax. Vad det gäller 7000 reverbet så finns det avancerade inställningar där du kan framhäva ekot i specifika frekvensområden i ett ljud, få en delay på ekot m.m. Mycket trevligt...

Redigerat av Henkera
Postat

detta har jag funderat på också. hur får man en viss ton i det man spelar att ha reverb eller eko men inte dom andra. jag kan bara få effekten på allt jag spelat.

Postat

Koppla effekter på send-tappningar i mixern.

Vrid upp send innan tonen du vill ha effekt på, och vrid ner när du inte vill ha mer 😱

Postat

Jösses, det skall man ju veta innan man kan knyta skosnörena... Dagens ungdommar alltså...

Postat
detta har jag funderat på också. hur får man en viss ton i det man spelar att ha reverb eller eko men inte dom andra. jag kan bara få effekten på allt jag spelat.

Genom att låta den tonen spelas upp av en separat enhet i racket. Du kan inte ha en effekt på särskilda toner, då effekter appliceras på enhetens ljudutgång. Fungerar på precis samma sätt med alla instrument, till exempel gitarrer.

Om du använder NN-XT kan du dock låta en av samplingarna få en egen utgång, 3-4 exempelvis, och sedan koppla effekterna på denna utgång istället för 1-2, som är den vanliga. NN-XT är dock den enda enheten du har den möjligheten med.

Postat

Beroende på vad samplingen består av bör du även kunna skapa looppunkter i samplern och använda ett envelope för att helt enkelt låta den klinga ut långsamt.

/Majken

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.