Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Har ett M-Audio Delta 1010 (det stora med breakoutbox) installerat i datorn.

Allt är frid och fröjd, jag får signal in i programmet (Sonar) och jag kan spela in den utan problem.

Vid uppspelning händer dock något tråkigt...ljudet jag spelar in är det inget fel på, men "ovanpå" det ljudet är det något som ligger och knäpper/hoppar konstant hela tiden. Väldigt jobbigt och det försvinner inte.

Någon som vet vad som kan vara fel?? Uppskattar all hjälp och alla tips!

Annons
Postat

det är inte så att du behöver höja samplingarna?

Alltså göra så du får högre latency.

kan vara det som är problemet.

Jag har ett Delta1010lt. Får ner min latency på 1ms.

Men blir det för mkt audio, då sprakar det, brukar då höja upp latencyn, så jag får mer samplingar. Heter det sample buffert?

Postat

Jo sample buffern kan behöva höjas... Troligast.

Hade också ett liknande problem en annan gång. Flyttade ner kortet 2 PCI platser kortet och knäpp/knaster försvann.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.