Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Tänker nog köpa en dell-dator; Pentium 4:a, 2,8GHz, 1GB Ram, 160GB hårdd, med nåt integrerat grafikkort intel GMA900, och till det lägga ett ljudkort 1010LT +cubase SL. Kommer det att funka tror ni? /-papphammar

Annons
Postat

Ja, det tror jag! :rolleyes:

Aldrig haft med datorn ifråga att göra, men speccarna ser väl helt ok ut.

Kanske kan prova googla på dator + ljudkort för att eventuellt se om andra haft problem. *rycker på axlarna*

Postat

Det spelar nog ingen roll om det är en Dell eller något annat. Beror på vilken hårdvara man vill ha när man arbetar med själva musiken. M.a.o. tror jag inte det är några problem att köra Cubase på den.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.