Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Jag använder för närvarande "Reverb A" i Cubase. Använder ibland S.I.R, men jag tycker att det är svårt att få till ett bra reverb där.

Finns det några algorithm baserade gratis / billiga reverb som klår upp "Reverb A" och som ni varmt kan rekomendera? 😉

Annons
Postat (redigerat)
Jag använder för närvarande "Reverb A" i Cubase. Använder ibland S.I.R, men jag tycker att det är svårt att få till ett bra reverb där.

Finns det några algorithm baserade gratis / billiga reverb som klår upp "Reverb A" och som ni varmt kan rekomendera?  😉

Ja, Glaceverb som det tipsades om i något nummer av Studio.

http://www.dasample.com/index.php?show=glaceverb

Och även Ambience, som jag också tror har skrivits om i Studio...

http://magnus.smartelectronix.com/

Trevliga reverb; kanske en aning cpu-kostsamma (iallafall den senarenämnda) iofs...

Edit: Äsch, Majken hann före med Ambience 🙂

Redigerat av D Vibe
Postat

Jag gillar designen på GlaceVerb. Låter den bara lika bra som den ser ut så lutar det kanske åt den. Fick en demonstration hos en kompis för ett tag sedan... 😉

Postat
Jag gillar designen på GlaceVerb. Låter den bara lika bra som den ser ut så lutar det kanske åt den. Fick en demonstration hos en kompis för ett tag sedan... :rolleyes:

Tjae, den är juh gratis, så vad hindrar dig? 🙂

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.