Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat (redigerat)

Hejsan🙂

Mina krav är ganska låga men jag vill bara inte det ska låta skit haha. Spelar in digitala trummor och det kan jag spela in utan problem, men vill lägga in akustisk percussion (bongo, shaker, tamburin, triangel os.v) och då behöver jag en bra mic och ett ljudkort.

Har en Focusrite Scarlett 2i2. Behöver jag byta ut det ljudkortet eller funkar det?
En SM57 vet jag ska vara ett bra val om man spelar in bongos, virveltrummor, men borde Focusrite Scarlett 2i2 fungera bra tillsammans med denna mic? Har hört att det ljudkortet har för lite gain för en SM57.

Ska inte spela in något album, men vill testa göra musik.

Budget? Ja låt säga högst 3500kr men gärna 1200kr haha 🙂

Vänlig hälsning Lars!
 

Redigerat av Drumblast
  • Drumblast ändrade titeln till Spela in percussion hemma
Annons
pme (oregistrerad)
Postat

Har du provat?  Det är ganska lite gain, men å andra sidan så är det hyfsat ljudstarka källor. (Möjligen shaker undantaget) Förmodligen ger det bäst bang-for-buck och fylla på med andra mikrofoner.

Postat

Ja sm57 kommer du långt med. Inte så dyr heller så du kan köpa två och spela in bongos i stereo. Kolla även in line audio cm3, småkondensator. Tror de heter nåt annorlunda nu 🤔. Brukar själv använda en stormembranare till percussion. Har en SE2200 och den funkar till allt möjligt! De billigare SPB1 och sE x1 kring 1000-lappen är också bra. Fördelen med dynamisk Mick att den inte tar in så mycket av rummet.

Postat
1 timme sedan sa pme:

Har du provat?  Det är ganska lite gain, men å andra sidan så är det hyfsat ljudstarka källor. (Möjligen shaker undantaget) Förmodligen ger det bäst bang-for-buck och fylla på med andra mikrofoner.

Näe har inte provat, men är starkt inne på att köpa en sm57a eftersom den kommer komma till användning förr eller senare. 🙂

1 timme sedan sa slejnard:

Ja sm57 kommer du långt med. Inte så dyr heller så du kan köpa två och spela in bongos i stereo. Kolla även in line audio cm3, småkondensator. Tror de heter nåt annorlunda nu 🤔. Brukar själv använda en stormembranare till percussion. Har en SE2200 och den funkar till allt möjligt! De billigare SPB1 och sE x1 kring 1000-lappen är också bra. Fördelen med dynamisk Mick att den inte tar in så mycket av rummet.

Men bör jag inte undvika kondensator mic eftersom dom tar upp för mycket ljud i rummet? Eller är småkondensator okej?

Okej SE2200 verkar ju också bra. Jag spelar lite gura och den verkar ju va bra för det.

Tack för bra och snabba svar. Det hjälper en hobbymusiker.

Postat

Testa med SM57 först. 🙂 Annars skulle jag rekommendera en småmembranare. Line Audio CM3 som @slejnard rekommenderade är kanon, men jag skulle vilja påstå att t.ex. Behringer C2 gör jobbet (snacka om prisvärda mickar 🙂 ).

Ett tips när du spelar in shaker, tamburin och kanske triangel är att inte micka för nära ljudkällan. Jag brukar stå ca ”en underarm” från micken när jag spelar in shaker eller tamburin. Testa olika avstånd och se vilken du tycker ger naturligast ljud.

Lycka till! 

Postat

SM57a funkar till mycket och det borde kunna gå att använda till bongos. Sen hade jag nog lagt den budgeten du pratar om på en annan mikrofon istället för en till sm57a. En sm57a kan du annars alltid hitta begagnat någonstans ALLTID!

Om du skulle uppleva att det är för dålig kräm med 57an på vissa källor kan du testa en Tri­to­nAudio Fet­Head. Nu är problemet att den kostar lika mycket som en sm57a... Jag vet inte hur starkt en scarlett orkar driva men det känns i regel som att du borde kunna jobba en del med placering av mikofon. Får du bara en massa brus och scarletten är på max så vet du att det inte riktigt går ihop.

Använder du sen sm57a på acke är mitt tips att du riktar mikrofonen mot 12e band med lätt lutning mot gitarrkroppen. Så jag tror du borde klara dig en stund till

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.