Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hejsan!

Jag har en RME Babyface och några analoga synthar och nu funderar jag på skaffa lite effekter som reverb och delay. Jag brukar bara byta kabel om jag ska köra en synth till dator men nu känner jag att de blir rätt segt om jag ska spela in några synthar samtidigt plus att snart jag vill kanske köra dom genom en reverb eller liknade.

Jag undrar hur kopplar jag allt ihop så at jag slipper koppla in och out kablar helatiden.

Har tittat lite på Focusrite Octopre MK II som är 8-channel mic preamp med AD konventer och preamp.

Eller ska man istället köpa en bords mixer?

Tacksam för hjälp.

Annons
Postat

Köp inga externa effekter, det finns bättre reverb och delay i datorn. Köp fler kanaler in i datorn så du får höra syntarnas olika ljud tillsammans innan du spelar in. Vilket mixerbord eller ljudkort du ska ha kan jag inte råda dig om.

Postat

Håller med föregående inlägg. Jag rekommenderar dig köra med ett ljudkort med flera ingångar. Externa effekter kan vara kul om de har en viss färgning på ljudet, t.ex band-delay o liknande. Annars finns det effekter i datorn redan som oftast fungerar mycket bättre, och dessutom så kan man ändra effekterna utan att behöva göra nya tagningar bara för att man inte är nöjd med effekten.

Dessa ljudkort tycker jag du ska titta på:

http://www.thomann.de/se/behringer_fca1616.htm

http://www.thomann.de/se/m_audio_m_track_eight.htm

http://www.thomann.de/se/focusrite_scarlett_18i20.htm

Behringer-kortet är billigast då som synes. Tidigare har inte deras preamps varit någon höjdare, men enligt forum så verkar de dock vara väldigt vettiga i detta ljudkort. Kan du dock lägga ännu mera pengar så kolla på M-audio eller Focusrite-kortet.

Ett mixerbord löser det på sätt och vis, men du kan inte spela in flera synthar samtidigt på flera olika spår på datorn eftersom de skickar ut signalen i stereo, i alla fall i den prisklassen som ljudkorten ovan ligger i. Vill man ha många kanalers inspelning till datorn via ett mixerbord får man lägga betydligt mer pengar om jag inte har helt fel.

Postat

tack för alla svar! köpte mig RME Babyface förra året men då hade jag inga planer på skaffa mig analog utrustning.

jag få titta på nya kort helt enkelt, dock få kanske kolla på nåt mer dyrade som håller i längden.

Postat

Behåll RME ljudkortet och köp t.ex. en octopre, precis som du tänkte. Du kan skapa fx-bussar i din DAW som skickas via ADAT till Octopren till en effektburk spela sedan in returen på ett eget ljudspår. Vill du ha effektburkar tycker jag att du ska skaffa det, gå din egen väg.

Postat

Rme är ju bättre än alla ovan nämda kort så behåll helt klart!

det finns tyvärr inte så många adatomvandlare med endast Line.

de flesta har ju även preamps vilket du ju troligen inte behöver

Postat

octopre känns som en bra val, skulle jag köpa nytt ljudkort då skulle jag nog spara lite mer och kanske gå för nåt som Apollo, men de har jag inte råd med just nu.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.