Jump to content
Annons

Vilket medie är aktuellt för kund eller mastrare?


Recommended Posts

Soderlund (oregistrerad)
Postat

Hej,

Vad jag efterfrågar är alltså hur man vidarebefordrar den färdiga mixen/ljudspåren. Fortfarande bränd CD? USB-minne? Nynna varje tagning i örat på mottagaren?

Ja, vad vill folk ha nu för tiden helt enkelt?

Hälsar Micke S.

Annons
Postat

Mastraren vill ha det på en fil via nätet. Kund som "musikkonsument" vill antingen ha det som fil via nätet alternativt vinyl eller CD i mer sällsynta fall kassett.

Postat

Hej

Vanligtvis skickar du filen via antingen en tjänst som dropbox. Eller så har mastraren en egen server du laddar upp filen på. Formatet du skickar i ska vara i samma du spelade in i oftast. Men snacka med den du ska skicka till om de föredrar något annat.

MVH

Anders

Soderlund (oregistrerad)
Postat

såklart..nätet.. Ok tack för svar!

Micke.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.