Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej! Jag har en esp eclipse, som tidigare har varit mattsvart, men som jag nu förgäves försöker få blank. Fick tipset om att slipa med 2000 papper, för att sedan rubba och köra polish på. Detta fungerade inte. Fullt med repor, dock med glansig yta.det jag vill ha hjälp med är tips på hur jag kan bli av med reporna, och om någon har någon erfarenhet av att polera upp en matt gitarrfinish?

Tack på förhand, fredrik

  • 4 veckor senare...
Annons
Postat

Tjena!

Så att inte fått svar på din fråga. Jag hade en kompis för många år sedan som kunde tekniken med fanspolering (eller om den heter franskpolerig). Man har trassel med ett lösningsmedel innuti ett sämskinn. Sedan förångas lösningsmedlet sakta genom sämskinnet och löser upp små repor. Polerar man för fort finns risk för att det blir för varmt så att du "fastnar" med skinnet. Polerar du för sakta rinner för mycket lösnings medel igenom och löser upp lacken för mycket. Googla och kolla om du hittar något intressant.

Kolin

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.