Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat (redigerat)

I korthet:

Jag har lagt trummorna. Basisten har lagt spåren hos mig via sin 5-string Unicorn-> RME UCX - >min burk som DI-signal. Gitarristen - om än tidigare helt inne på att spela in hos någon av de han känner i studiovärlden - känner nu i stället för att göra samma sak som basisten, m.a.o. spela in hos mig i godan ro. Grejen är dock att han använder en del effekter, och det är mest användandet av wah-wah-pedal i kedjan som jag ställer mig frågande till, då tanken egentligen är att detta ska re-ampas senare.

Det borde väl gå att han tar sina externa effekter som sedan modulerar in-signalen som jag ändå får som DI?

Alltså Gitarr->Wah->DI. Den här tråden tar upp samma grej rätt bra:

http://www.ultimatem...ng-effects.html

Någon som kan tillföra nå't?

Redigerat av JohnRick
Annons
Postat

Klart det går. Antingen använder han pedalerna på vägen in i datorn (git>pedal>DI), eller på vägen ut ur datorn (Dator>reampingbox>pedal>stärkare), så länge dom hamnar före gitarrförstärkaren. Finns uppenbart för- och nackdelar med båda sätt, men båda funkar.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.