Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

När vi spelade in slasksången till en låt igår så la jag lite reverb på inserten så att det skulle bli "lättare" att sjunga. Då hamnar sångspåret försent! Lätt att flytta givetvis, men går det att undvika? (SX2).

Annons
Postat

Är du säker på att det är ett latencyproblem? För isåfall borde du ju göra det gamla vanliga, typ öka buffert, släcka ner andra effekter, bounca ner midispår till ljudspår osv.

Hur är effekten kopplad? Vilket reverb är det? Kanske har mer med det att göra. 😄

Postat

Lägger du reverben som insert så är de rätt självklart att ljudet kommer när reverbet går igång. Reverb kommer ju efter ljudet. därför fördröjningen.

Testa å sänk predelayen till min på reverbet. Då borde reverbet komma samtidigt som det tänkta ljudet. Ifall den nu kommer så lågt.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.