Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Under maj månad släpper SSL tre nya pluggar i sin Duende-svit bestående av rörkompressor, en distorsionsplugg samt en plugg för faskorrigering, varav den senare är den absoluta tunviktaren. X-Phase låter användaren ställa om fasen inom ett specificerat område i en signal utan att påverka nivåerna i resten av signalen.

X-Valvecomp är en stereokompressor med ett särskilt slutsteg som emulerar gamla rör, medan X-Saturator fokuserar på analog distorsion.

X-Phase kommer att kosta runt 2700 kronor, medan X-Valvecomp och X-Saturator lanseras med ett smaskigt introduktionspris på 650 kronor styck.

Tillverkare: Solid State Logic (www.solidstatelogic.com)

Kontakt: Arva Trading (www.arva.se)

Klicka här för att visa nyhetsartikel

Annons

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.