Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Tycker att det kan va svårt att få till lagom mycket bas i ljudbilden på låtarna när jag jämför med spotify,

detta kan nog bero på att jag inte har akustikbehandlat mitt rum änn, hursomhelst, finns det nån slags mätare som kan hjälpa mig att få lite bättre översikt på ljudbilden?

Annons
Postat

Jag använder DMG EQuilibrium för detta. Det är egentligen en EQ, men sätter man på "Analyser" så ser man spektrat. Då kan du få en bild av hur de låga frekvenserna ligger, och även mid/high.

Det finns en likadan i Cubase 7 stock EQn vet jag, fast inte lika detaljerad. Men det finns säkert en del gratis spektrumanalysatorer också.

Postat

Varför referensar du inte för? Dra in en låt i ditt DAW som du vet har "rätt mängd bas" och som du gillar. Så är det ju bara att A/B-testa. Problem löst.

Klart jag försöker att referenslyssna, men så kommer man till en annan anläggning och så var det inte riktigt bra ändå
Postat (redigerat)

Hmm.. hur brukar du spela in och efterbehandla basen?

Edit: det jag var ute efter är att du kanske behöver en exciter eller annat redskap för att gräva fram djupet i din främsta baskälla.

Redigerat av everlastingrecords

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.