Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Tjena folket!

Rakt på sak, jag är ute efter två monitorer med cleant ljud, väldigt cleant. I en "normal" prisklass dvs i dyraste fall kan jag spara ihop lite extra och lägga ca 8k för ett par monitorer, sen tänkte jag köra Native intruments ljudkort.

Dom jag själv kollat och fått tips på är;

Tannoy Reveal 601A - (ej lyssnat på IRL finns inte i butik i sthlm vad jag sett)

Adam A5x - ska lyssna på dom i veckan en kompis har dom och är mycket nöjd, läst och hört mycket bra om dom.

Eve Audio - SC205 (ej hört IRL finns inte heller på lager)

KRK vxt - lyssnat på IRL och imo väldigt nöjd

(Lyssnat på Genelec 8020 och inte nöjd så dom har jag inte med på listan längre)

Så min fråga är.. Kan folk uttala sig om några av dessa eller har tips på bättre/prisvärdare?

Är även intresserad av ett par nya hörlurar för nöjes skull bara på fritid när man åker osv alltså inte studiohörlurar;

Har köpt Sennheiser Momentum och var inte nöjd med dom, alldeles för dyra för det IMO lilla dom levererade. Hade Sennheiser HD 25 II innan som jag i stort sett tyckte var lika bra, och snyggare.

Men jag lyssnade på Shure SHR840 (inte riktigt nöjd) & 940 (mycket nöjdare) men tveksam om jag vill köpa 940 ganska dyra.

Fick tips om Audio-Technica ATH-M50 som jag var helvetes nöjd med (; riktigt skönt och cleant ljud, fantastiska men väldigt fula i min åsikt så tänkte bara fråga ifall folk har koll på något bättre/snyggare & återigen mer prisvärt.

Puss på er och tack för hjälp! Alla tips uppskattas och gärna att dom finns i affär så jag kan provlyssna (:

Annons
Postat

Adam A5x - ska lyssna på dom i veckan en kompis har dom och är mycket nöjd, läst och hört mycket bra om dom.

https://www.studio.se/index.php/topic/104952-adam-a7-par/
  • Gilla 1
Postat

få smyga in med att jag har ett par aktiva Behringer Truth B2031 till salu.

Dom har ett jävligt cleant ljud. tänkte 1500 + frakt (dom väger tyvärr bly)

jag bor i motala =)

Jag är supernöjd med dom men ska nu flytta in i en mindre lägenhet.

  • 1 månad senare...
Postat

Kolla även in M-audio bx-5 eller bx-8. Jag har själv förra modellen av bx-5 och är väldigt nöjd.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.