Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hejsan!

Jag undrar ifall det är nån som vet vad man kallar den här typen av musik

Det är som om man tagit det bästa från 80-talet och gjort det instrumentalt och lite pumpigt. Jag har för mig att det är electro, men när man googlar på electro så dyker det upp houseliknande musik med pumpande bikinibrudar på ibiza, det tar en stund att hitta dom artisterna som posar i färgglada neon-omslag som för mig är också nåt väldigt "80-stereotypiskt". Vad kallas det för nåt?! :'(

Jag gjorde ett album till ett spel som vart menat att bara pumpa igång spelaren och kännas lite ironiskt, men sen sa flera att det liknande just electro, och nu är jag väldigt inne på det! Låter ju helfestligt!

Här är en albumet jag gjorde som jag själv tycker låter lite åt det hållet fast kanske x2 snabbare

Annons
Postat

Oh, bra band :-) Jag hade absolut vilja kallat det electro!

Tycker du har nice sound, låter lite som slagsmålsklubben tycker jag. Är det just det soundet du vill ha åt mer musik på?

  • Gilla 1
Postat

Oh, bra band :-) Jag hade absolut vilja kallat det electro!

Tycker du har nice sound, låter lite som slagsmålsklubben tycker jag. Är det just det soundet du vill ha åt mer musik på?

Om du känner till fler slagsmålsklubbiga ljud så vore det suveränt! 🙂 Gillar verkligen deras tidigare grejer

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.