Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej,

Uttjatat ämne kanske, men behöver dock råd.

Vi har idag en studio (amatör skall tilläggas) och där vi har gammal gullfiber i väggarna. Inte helt trevligt eftersom skiten kryper ut även om vi har plastat in det.

Vi ska nu flytta och kommer troligen hamna i en ganska rå källarlokal där vi kommer att bygga flytande väggar på väggarna, men mest för att kunna ha ngt att skruva i.

När det sen gäller sång/inspelning rummet så vill vi isolera. Kan man köra med cellplast/frigolit i väggarna. Vi pratar om att vi inte vill få ut eller in ljud i båset. Det skall vara dött! Eller skall man köra hederlig stenullisolering?

När det sen gäller själva rummet. Vad skall man ha för väggar. Spånskiva eller gipsplattor som man sen sätter absorbenter på?

/Mvh Micke

Annons
Postat

En "rå" källarlokal innebär oftast att den även är "rå" vad gäller luftfuktighet. Därför är det bra att kolla upp detta först och se till att inget organiskt material monteras dikt an mot ytterväggar och golv. Dessa måste ges möjlighet att andas och den fuktiga luften bör evakueras. Reglar ni upp nya väggar en bit från ytterväggarna löser ni både den problematiken samt att ni skapar förutsättningar för att bygga en konstruktion som ljudisolerar om ni bygger på rätt sätt, dvs. en tung konstruktion (flera lager med gips) med luftspalt och isolering. Isoleringens funktion är att absorbera den stående våg som bildas i utrymmet mellan de ljudisolerande skalen. Vanligt är att man använder en mineralull med ganska låg densitet till detta. En tung markskiva är alltså inte att rekommendera för detta. Det finns dock undantag, tex. när man med hjälp av bullerskivor som monteras mot ett bjälklag och på så vis kan ´få en viss dämpning av stegljud tex.

Cellplast ("frigolit") används aldrig i dessa sammanhang. Materialet har endast en god isoleringsförmåga vad det värme.

  • 1 månad senare...
Postat

Det finns faktiskt luftkonditionering där inne såg jag 🙂

Mineralull med låg densitet? Borde det inte vara hög? Alltså desto tyngre desto bättre?

Vi har haft frigolit från tompallar med Bravo juice på. De har suttit i taket och fungerat perfekt som absorbenter för att få stumt rum.

Postat

Vi har haft frigolit från tompallar med Bravo juice på. De har suttit i taket och fungerat perfekt som absorbenter för att få stumt rum.

pratar du isolering eller absorbering/akustikbehandling?
Postat

Det finns faktiskt luftkonditionering där inne såg jag 🙂

Mineralull med låg densitet? Borde det inte vara hög? Alltså desto tyngre desto bättre?

Vi har haft frigolit från tompallar med Bravo juice på. De har suttit i taket och fungerat perfekt som absorbenter för att få stumt rum.

Det är skalet som ska vara tungt när man vill ljudisolera en konstruktion, inte isoleringen. Det är skalet (lager av gips) som står för största delan av ljudisoleringen. Fyller man facken med ljudabsorberande material av låg densitet (mineralull tex.) ökar man väggens ljudisolering ytterligare beroende på att isoleringen absorberar resonansen i facken.

Skulle man däremot bygga en vägg av enbart isolering, utan ytskikt, så fungerar det annorlunda. Då kommer an tung markskiva ljudisolera bättre än motsvarande väggregelskiva tex.

Frigolit (sluten cellplast) har en försumbar absorptionsförmåga, alltså mer eller mindre verkningslös som ljudabsorbent.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.