Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

MOTUs senaste ljudkort är lite av en Schweizisk armékniv och kan dels fungera som ett vanligt usb 2-ljudkort med sammanlagt 16 ingångar (åtta analoga och åtta digitala), och dels fungera som en separat analog till digital-konverterare.

Hårdvarumässigt består MOTU 8pre av åtta analoga XLR/TRS-ingångar med inbyggda mikrofonförstärkare som hanterar allt från mikrofoner, balanserade anslutningar till gitarrer. Varje ingång har separata volymreglage på frontpanelen. Förutom de åtta ingångarna finns ett stereopar analoga utgångar (master), MIDI in/ut samt optiska ADAT-anslutningar vilket ger åtta digitala in- och utgångar. Kopplar man inte till ljudkortet till en dator fungerar det istället som en analog till digital-konverterare som tar ljudsignalerna från de analoga ingångarna och slussar de vidare till de digitala ADAT-utgångarna.

Kör du redan MOTU som ljudkort men vill ha fler anslutningar kan 8pre användas som en expander som kopplas till via de optiska anslutningarna.

Tillverkare: MOTU (www.motu.com).

Kontakt: Zima (www.zima.se).

Klicka här för att visa nyhetsartikel

Annons

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.