Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej! Jag undrar om någon skulle kunna hjälpa mig att få fram ljudet som kommer en minut in i denna låten (1.00). Det är de "darrande" stråkarna som börjar stiga efter introt.

Vet ni någon tutorial på detta så länka gärna, annars får ni gärna förklarar själva!

http://www.youtube.com/watch?v=lVMW88qX8dw

Tack på förhand!

Annons
Postat

Låter som ett simpelt pad-ljud med hyffsat snabb attack, ett lowpass-filter-svep som han leker med samt en tremolo för att få ljudet att gå från höger till vänster.

Postat

Första kan du, som andreas skriver, säkert fixa med filtersvep. Blir du inte nöjd med resultatet kan du testa att ha långsam attack på filtret på synthen du använder (om det finns ADSR eller liknande för filtret).

Andra exemplet låter som att synthen är sidechainad. Det går säkert att fixa med en LFO också.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.